streda 14. augusta 2013

Pikantné interview s bývalým funkcionárom Rasťom Bajcarom na háklivé témy!

Si spokojný s minulou futbalovou sezónou našich mužov a žiakov?
Neviem, či to viem objektívne posúdiť, nakoľko už na ihrisku netrávim ani zďaleka toľko času ako predtým. Môj názor je, že to určite mohlo byť lepšie, ale má to súvis so strašne veľa vecami, ktoré sú príčinou toho, aké výsledky sa dosahujú, aká je klíma v mužstve, ako sa trénuje a mnoho ďalších dôležitých faktorov.
Za žiakov môžem povedať, že som rád, že máme generáciu, ktorú baví futbal a trávia svoj voľný čas, na rozdiel od mnohých iných deciek, aj na ihrisku.
Čo očakávaš od tohtoročnej sezóny? Je niečo, čo by mohli naši hráči zmeniť alebo v čom sa polepšiť?
Tak to je ťažká otázka. Ja dúfam, že bude lepšia ako tá minulá, aj keď príprava cez leto a prvý výsledok s Borovcami tomu nenasvedčujú. Našťastie, aj v tomto zápase boli momenty, na ktorých sa dá budovať, je to ale na kolektíve a ich disciplíne, bohužiaľ tímový duch tomuto mužstvu podľa mňa chýba už veľa rokov.
Vieš zhodnotiť nejako aj družstvo žiakov?
To naozaj nie, na žiakov sa dostanem len pár krát v sezóne, ale môžem zopakovať len to že som rád , že mužstvo funguje a deti sa bavia futbalom.
Ako sa bude podľa teba dariť žiakom v tejto sezóne, keďže sú zlúčení s hráčmi Šípkového a aj napriek tomu je ich nedostatok?
Je to zlé, neviem kde je príčina, či nemáme dostatok detí v rámci Prašníka a Šípkového. S takýmito problémami sme sa bohužiaľ stretávali neustále, aj počas môjho pôsobenia vo výbore OŠK, tu ale platí, že na ihrisko dostanete len tých, ktorí tam chcú chodiť a ani zďaleka to neplatí len o žiackom mužstve.
Čo by si si pomyslel, ak by sa žiaci museli z dôvodu nedostatku hráčov odhlásiť zo súťaže a klub by následne musel uhradiť 1000€ pokutu?
Ak nebude dostatok hráčov voľba je len jedna, už sme to myslím zažili aj pri doraste.
Dalo by sa tomuto kroku niečím predísť?
Stále je to len o chuti deciek a rodičov urobiť niečo pre seba a pre dieťa, ktoré sa športom dostáva preč od počítačov a telky. Tu by som možno apeloval na rodičov. Dieťa v žiackom veku nemusí byť talent, aby mohlo hrávať, tu ide skôr o to, aby športovalo a malo určitý druh povinnosti a disciplíny, ktorá sa mu môže do budúcna len vrátiť v pozitívnom slova zmysle.
S čím súvisí podľa teba nedostatok futbalových hráčov v obci Prašník, či už sú to žiaci alebo muži, keďže po odchode niekoľkých mužov sa A-čko trápi taktiež krízovým počtom futbalistov?
Hm. Tak toto je na veľmi dlhú debatu, ako som už spomenul, s nedostatkom hráčov a hlavne z Prašníka, tento klub bojuje asi nepretržite. Máme ešte v pamäti viaceré odchody a vylúčenia z kádra, ktoré sa možno mali riešiť inak a určite v rámci šatne. Stále ale bohužiaľ platí, že v dedine narátame veľa potenciálnych hráčov, ktorí by v pohode túto súťaž mohli hrať, ale čo ja počúvam, tak klíma v klube a aj v šatni nie je dobrá. Veľa ľudí chodí za mnou a pýtajú sa na riešenia. Tieto otázky ale za výbor a kolektív v šatni nevyrieši nik. My diváci môžeme mužstvu pomôcť pri zápase svojou účasťou a možno aj inak, treba si ale uvedomiť, že najskôr treba vyriešiť mnoho nedoriešených vecí a sľubov, obnoviť kolektívneho ducha, nielen pri poháriku, ale hlavne v zápasoch.
Akými krokmi by sa dala zvýšiť motivácia hráčov prísť nielen na zápas, ale aj na tréning?
Úvahy o peniazoch pre hráčov za účasť na tréningoch alebo zápasové odmeny ešte dlho na Prašníku nie sú realizovateľné. Táto liga je v našich podmienkach len o chcení, nikto nemôže očakávať nejaké odmeny, pri tom objeme peňazí z OÚ Prašník je aj tak zázrak, že OŠK ešte funguje. Tu by si mali spytovať svedomie starosta s poslancami. Hlavne zo strany poslancov vidím absolútnu neochotu a nezáujem o šport v obci a dokazujú to už veľa rokov. Vidíme to napríklad vtedy, keď nie že nedokážu nič pre klub urobiť, ale odignorujú stabilne aj svoju účasť na výročnej schôdzi. Z môjho pohľadu je to neuveriteľné, ale to sme už odbočili, pretože toto už súvisí aj s dianím v obci a to je už na román a nie na pár otázok do bulletinu.
Kde vidíš budúcnosť celého prašníckeho futbalu o pár rokov?
Ja som optimista, verím, že si už v obci aj na štadióne začneme konečne hovoriť pravdu a že na kritiku a podnety bude aj niekto reagovať. Nedávno som čítal rozhovor s Milanom Mozolákom, kde jasne pomenoval niektoré problémy. Pokiaľ viem a moje informácie sú správne, ani toto nikto zatiaľ nemal potrebu riešiť, a to sa týkalo priamo fungovania výboru a tým pádom aj chodu klubu OŠK. Je veľa ľudí, ktorí sú stále ochotní pomáhať aj pri chode a fungovaní klubu, len ich treba vedieť osloviť a spolupracovať. Tým ale vôbec neznižujem povinnosť obce a poslancov ktorí sa hanbia urobiť konečne verejnú schôdzu, aby oni neboli tí, ktorí sa podpíšu pod problémy, nedajbože zánik športu v obci v stave v akom je dnes.
Dalo by sa to nejako zmeniť?
Dalo, znova hovorím, že som absolvoval neskutočné množstvo rozhovorov s niektorými hráčmi, futbalistami, funkcionármi a potenciálnymi záujemcami o podporu športu u nás. Na začiatok ale stále platí, čo som povedal. Začnime si hovoriť pravdu, pozrime sa naspäť, pýtajme sa tých, ktorí mali veľa sľubov a odhodlaní a nič sa nesplnilo. Tak po tomto zúčtovaní a sadnutí si za jeden stôl hovorme o budúcnosti športu na Prašníku.
Ako úzko podľa teba súvisí práca v klube - práca výkonného výboru, s tým, čo sa deje na zelenej ploche?
Veľmi úzko. Vidíš ako dopadlo riešenie problémov ktoré predostrel Milan Mozolák, keď nefunguje hlava a na výbore pracuje len pár ľudí. Načo ich je tam toľko? Ja som na poslednej výročnej schôdzi očakával diskusiu o predsedovi OŠK, o problémoch v klube a podobne, dostali sme sa tam ale len k informácii, že všetko je „v poriadku“, vypočuli sme si návrh rozpočtu postavený na vode a prišlo na rad občerstvenie. Ja osobne som takúto frašku na výročnej schôdzi zažil prvý a dúfam aj posledný krát.
Kedy , kde a čo treba začať robiť, aby došlo k zmene k lepšiemu?
Ihneď a v rámci obce a výboru. Nech nám konečne výbor zasadne s poslancami, nech nám obec povie, ako sa stavia k problémom v OŠK, nech nám výbor povie, čo na základe týchto výsledkov rokovaní plánujú, čo sa dá urobiť, prípadne, s čím pomôcť. Nemôže to byť tak, že futbal v obci bude ťahať neustále pár ľudí na úkor svojho voľného času a ostatní sa za tieto výsledky budú schovávať.
Čo ti najviac vadí vo fungovaní OŠK?

Ako sa hovorí, všetko so všetkým súvisí. Ja napríklad nemôžem stráviť niektoré rozhodnutia klubu, ako napr. hosťovanie - prestup Borisa do Šípkového (chlap, ktorý tu odchytal 18 rokov si to jednoducho nezaslúžil) a pri našej terajšej situácii by nám bol, myslím, ešte pár rokov veľmi platný. Chýba komunikácia výbor – hráči a znova sa vrátim aj k tej spoločnej práci. Je nemysliteľné, že niekto (ty) urobíš taký kus práce pri výročí futbalu na Prašníku a nikto nemá aspoň toľko chochmesu aby sa ti keď už nie verejne, tak aspoň osobne poďakoval. Takto to tu teraz ale bohužiaľ funguje.

1 komentár:

  1. Rasťo k žiakom len toľko : dať chlapcom behať okolo priehrady v čase keď už majú súťažne hrávať zapasy nie je celkom ok, alebo povedať niekomu ze ho postavi hrat ked vyrastie :), alebo ked je 3:0 - rozumej ze chalpci z Prašníka prehrávajú tak treba dat aj lavičku hrat aby sa tie deti citili ako sucast mancaftu a nie ze su na tretej kolaji, tolko moje postrehy z par mesiacov . . . . sused Dušan

    OdpovedaťOdstrániť